top of page
  • Yazarın fotoğrafıMustafa ALPAY

Temel Bitki Bakımı

Güncelleme tarihi: 26 Mar 2023

Bitkileri gerçekten çok seviyoruz! Peki gereçkten ihtiyaçlarını biliyor muyuz?


Rms Bahçe Dünyası sizler için Temel Bitki Bakımı hakkında bir kaç kücük öneri düzenledi.

Bir bitkinin nelere ihtiyacı var? Eksikler neler? Çiçekler için bakım rehberleri bulunuyor mu?

Bitki bakımı hem keyifli bir hobi hemde bitkilerin bulundukları ortamın atmosferini kontrol etmesi açısından son yıllarda oldukça popüler olan aktivitelerden birisi.

Toprağı Tanımak!


Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi açısından doğru toprak seçimi çok önemli. Toprak seçimi ile birlikte aynı zamanda topraktaki temel gübre miktarı ve toprağın su tutma kabiliyeti de bilinmesi gereken temel veri noktalarından.


Saksı bitkilerinde toprağı hissedebilmek bakım gereksinimini göstermesi açısından önemlidir. bitki toprağının sadece üst kısmının değil belirli bir kalınlığa kadar kurumuş olmasıda su ihtiyacının göstergesidir. Ek olarak toprağın rengi ve dokusu ne kadar gübre içerdiğini anlamamıza yardımcı olur. Buna ek olarak fazla gübre kullanımı bitkinin yanmasına çok su ise cürümesine sebep olacağı için toprağı tanımak için caba göstermek evde bitki yapmanın esas noktalarından birisidir.


Rms bahçe dünyası olarak en önemli gördüğümüz eksikliklerden birisi kişilerin ev bitkilerinin yada bahçelerinde bulunan kompleks bitkilerin basit hatalar ile ölmelerine sebebiyet vermesidir. Bu noktada toprak tanımı kadar bir diğer önemli alan Saksılar ve Bitki Boyutlarıdır.


Saksı ve Güzel Bitkinizin Boyu!


Evde bitki bakımında başarılı olmanın temel sırlarından birisi bitkilerin konumları ve saksı çeşitleridir. Güzel konumlandırılmış bir bitki iyi bir toprağa sahip bir bitki saksısında olmayan drenaj delikleri yüzünden ölebilir!


Sanılanın aksine bitkilerin kökleri toprak altında olmasına rağmen hala havaya ihtiyaç duyarlar ve havasız kaldıklarında cürüme gerçekleşebilir. Bu durumun önüne geçmek için kullanılan saksıların tabanına doğru oranda drenaj delikleri açılabilir. Eğer drenaj deliği olmayan estetik bir saksı tercih edilecekse saksı toprağını yerleştirmeden önce bitkiyi ve toprağı yükseltecek bir ekipman kullanılması önerilir.


Peki ya bitki boylarının konu ile alakası ne?


Pek çok kişi evde bitki bakımı ile ilgili bir adım atmak istediğinde yetişmiş büyük bitkiler almayı tercih eder. Ancak evde bitki bakımı ile uğraşmak isteyenlerin kücük bitkiler tercih etmesi daha makul olarak kabul edilir, küçük bitkiler yeni yerlerine yerleştiklerinde çok daha güzel bir şekilde kök salarlar bu sayade daha fazla büyümeleri mümkün olur hazır büyük bitkilerin yeni yerlerine alışmaları ve köklerini salmaları çok daha uzun süreceği için büyümeye başlamaları çok vakit alabilir ve hatta hevesinizi kırmakla birlikte solup ölmeleri bile mümkündür.1 görüntüleme0 yorum

תגובות


bottom of page